Čanecká logo

Ako si vybrať správny odtieň make-upu

Hoci by mal make-up zdokonaliť a zjednotiť pleť, častokrát sa stretávam s tým, že nevhodný make-up zničí celý look. Iste to poznáte- hodinu sa snažíte o dokonalé líčenie, piplete sa s kontúrami, očnými tieňmi a nakoniec vám všetko pokazí príliš tmavá či biela tvár, oranžová omietka namiesto make-upu alebo výrazný farebný rozdiel medzi krkom a tvárou.

Make-up musí na pleti vyzerať sviežo a prirodzene. Základom všetkého je správna príprava pleti - pleť musí byť vyčistená, hydratovaná a zbavená nepekných šupiniek. Po nanesení hydratačného krému je dobré chvíľku počkať, kým sa pleť „napije“. Potom nasleduje nanesenie vhodnej podkladovej bázy, ktorá závisí od typu pleti (o podkladových bázach si povieme v ďalšom článku) a je skvelým základom pre dlhotrvajúci make- up. Nakoniec nasleduje make-up. Ukážem vám jednoduché kroky, vďaka ktorým konečne nájdete ten pravý make-up!

1. Podtón je základom všetkého

Každá z nás má špecifický podtón pleti. Ten je rovnaký počas celého roka a najlepšie ho uvidíte na dennom svetle. Podtón pleti vám pomôže nielen s výberom make-upu, ale aj s výberom očných tieňov či rúžu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s troma podtónmi pleti – studený, neutrálny a teplý.

Studený podtón pleti máte v prípade, že je vaša pleť na svetle ružovkastá, modrastá alebo porcelánová. Ak máte studený, či ružový podtón pleti, vaše žilky sú výrazne modré. Make-upy vhodné pre studený podtón (alebo ružový) bývajú označené písmenom C.

V prípade, že má vaša pleť zelený nádych a vaše žilky na zápästí sú modrozelené, zrejme máte neutrálny, alebo béžový podtón pleti. V takom prípade siahnite po make-upoch s označením N.

Teplý podtón označujeme tiež ako žltý. To, či máte žltý podtón spoznáte tak, že vaša pleť má žltý nádych a žilky na zápästí majú zelenú farbu. Pre vás sú ideálne make-upy s označením W.

2. Vždy skúšajte na dennom svetle

Hoci je väčšina žien zvyknutá na to, skúšať make-up v drogérii, ja sa tomu vyhýbam. Umelé osvetlenie je totiž najväčším nepriateľom pri výbere správneho odtieňa make-upu. Ak máte možnosť, zaobstarajte si vzorku make-upu a vyskúšajte si ho doma, keď budete mať prirodzené svetlo.

Ak by sa náhodou stalo, že si kúpite tmavší či svetlejší odtieň- nezúfajte. Aj toto môžete zachrániť tak, že do make-upu primiešate kvapku svetlejšieho či tmavšieho odtieňa.

3. Vzorky sú váš priateľ

Vzorky sú skvelé nielen v prípade, že chcete make-up vyskúšať na prirodzenom svetle, ale aj v prípade, že chcete vyskúšať iné vlastnosti make-upu. Niektoré ženy majú citlivú pleť aj preto je dobré si ho najskôr vyskúšať a nechať na pleti dlhšiu dobu. Alergická reakcia sa zvyčajne objaví hneď, no u citlivejších pletí to môže trvať dlhšie. Ak si zoberiete domov vzorku, môžete otestovať nielen alergiu, ale aj výdrž make-upu a tiež jeho spoluprácu s vašou pleťou (niekedy môže z pleti opadávať, zaliezať do vrások alebo zvýrazňovať póry). Vyhnite sa nespokojnosti a radšej make-up pre kúpou poriadne otestujte!

Make-up musí na pleti vyzerať sviežo a prirodzene. Základom všetkého je správna príprava pleti

4. Vyskúšajte prúžkový test

Ak testujete make-up, nesmiete podceniť ani miesto nanášania. Nikdy nenanášajte make-up na predlaktie či chrbát ruky, ale vždy na hranu tváre smerom k čeľusti. Odporúčam naniesť aspoň tri odtiene a počkať zopár minút, kým sa make-up usadí. Niektoré make-upy totiž po nanesení oxidujú a menia farbu.

Keď nanesiete make-up týmto spôsobom, potom už stačí počkať a po chvíľke spoznáte víťaza. Dokonalý make-up splýva nielen s tvárou, ale aj s krkom. Keď nájdete takýto odtieň, máte vyhrané!

Dnes sme si ukázali, ako vybrať správny odtieň make-upu. Ak však chcete naozaj dokonalú pleť, budete potrebovať oveľa viac, než len správny odtieň. V ďalších článkoch si ukážeme, čo ešte musíte pri kúpe make-upu zohľadniť a tiež to, ako make-up nanášať, pretože aj dokonalý make-up môže vyzerať zle, ak nie je správne zapracovaný do pleti.

 

Ďalšie čítanie